SEO

Search Engine Optimization olarak tanımlanan ve Türkçesi Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO uzman kişiler tarafından yürütülmektedir. Bu tür çalışmalar, dijital dünyada temsil edilen markaların, daha büyük kitlelere daha hızlı ve ekonomik olarak ulaşılmasını sağlamaktadır. Web sayfalarının arama motorlarının botları tarafından iyi anlaşılmalarını yürütmektedir. Her marka arama sonuçlarında rekabet ettikleri anahtar kelimelerde ilk sırada çıkabilmenin hayalini kurmaktadır. Çünkü müşterilerin ilk sıralarda çıkan markalara karşı güvenleri yüksektir. Ayrıca uğraşmamak adına kolaylıkla seçimlerini ilk tercihlerden yana kullanacaktırlar. Bir yandan da markasal prestijinizin arttırılmasında rol alacaklar. Bu nedenle de hizmetlere yapacağınız yatırımların, kurumsal kimliğiniz açısından getirileri fazlasıyla yüksek olacaktır.

SEO Çalışmalarında Neler Yapılır?

Bu tür çalışmalarda işletme ya da markayı temsil eden web sayfasının Google başta olmak üzere, tüm arama motorlarında üst sıralarda çıkmaları amaçlanmaktadır. Dünyada en çok kullanılan arama motorunun Google olması, uygulanacak stratejilerin kendisinin odağında yürütülmesini zorunlu kılmaktadır. Zaman içinde sürekli değişen SEO algoritmalarına ayak uydurmak, normal kullanıcılar için son derece zordur. Bu nedenle de profesyonel anlamda bu işleri yürütecek çözüm ortaklarına ihtiyaç duyulmaktadır. Kaliteli konuları tespit edip, site içi ve dışı optimizasyonları tamamlamak tarafımızca yürütülmektedir. Yürüteceğimiz çalışmaları doğru analizler ve planlar dahilinde sürdüreceğimizden, sonuç olarak olumsuz kazanımlara maruz kalınmayacaktır. Site içi stratejilerde, bazı kriterler mevcuttur. Arama motorları tarafından web sayfanızın kolay bir şekilde taranması için kaliteli olduğunu kanıtlaması gerekmektedir. Site içinde kullanılan görsel ya da yazılı kaynaklar, bu kalite puanınızın oluşumunda ön plandadır.

Web sayfalarına ulaşımın hızlı olması, muhakkak sıralamalarda üst sıralamalara çıkılmasını sağlayacaktır. Ayrıyeten SEO açısından kod yapısının temiz ve sade olması gerekmektedir. Arama motoru etiketlerine ve schema veri işaretlemelerine sahip olması, web sayfasının en iyi şekilde algılanmasını sağlayacaktır. Bu durum, sürekli olarak taranarak, indeks alınmasını kolaylaştıracak ve hedef kitleye ulaşma fırsatı yaratacaktır.  Bunu sağlayabilmek için gerek metin gerekse de görsel içeriklerin optimize edilmesi gerekmektedir. Yazılarınız, ne kadar doğal ve geniş kapsamlı olursa o derece yüksek sıralamalara gelebilecektir. Kullanacağınız görsellerin de size ait olması, büyük bir getiri sağlayacak ve sadık kullanıcı kitlesinin oluşumuna aracılık edecektir. Bu optimizasyonlar, internet kullanıcılarının baş belası olan bekleme sürelerini kısaltacaktır. Günümüzde aşırı yavaş yüklenen siteler, kullanıcılar tarafından beklenmeden terk edilmektedir. Çünkü artık şartlar gereken bilgiye en hızlı şekilde ulaşma isteğini ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle de gereken kod yapısı optimizasyonlarının gerçekleştirilmesi gerekmektedir.

Hangi alanda yayın yapılırsa yapılsın, arama motoru sıralamalarında yükselmenin yolu kullanıcı dostu olmaktan geçmektedir. Bu nedenle de kullanıcı deneyiminin maksimum verim sağlayacağı tasarımlara ve işleyişe sahip olunmalıdır. Yanıltıcı yönlendirmeler ya da karışık URL yapılarından kaçınılmalıdır. Bir web sayfasının her yaştan insana hitap etmesi gerekmektedir. Bu şekilde bir husus ön planda tutulup, kullanıcı ayrılma oranının düşük tutulması gerekilmektedir. Çünkü sıralamalarda SEO ile yükselmenin ana konusu budur. Kullanılan yazı tiplerinden, renk seçimlerine hatta iç linklere kadar her şeyin sade tutulması gerekmektedir. Dolaylı olarak arama motorları bu sadeliği sıralamalarda yükselterek ödüllendirecektir.

Arama Motoru Optimizasyonu

Site içi ve dışı optimizasyonlar, doğrudan sıralamaları etkilemektedir. Site içinde arama motoru botlarının, mevcut içeriği en doğru şekilde algılamaları ve hızlı indekslemeleri önemlidir. Meta olarak bilinen bu etiketler, sayfalarda başlıklar, açıklamalar, dil ve botların algılaması gereken tüm etiketleri kapsamaktadır. SEO uzmanları tarafından gerçekleştirilmesi gereken bu etiketleme işlemi, yanlış yapıldığı ya da amatörce yerine getirilmeye çalışıldığı takdirde, SPAM olarak algılanıp web sayfanızın arama motorlarından dahi silinmesine yol açabilmektedir.

Site içinde olduğu kadar site dışı çalışmalarda da benzer özveri takınılmalıdır. Bu alanda yapılan büyük hatalar, aynı şekilde arama motorları tarafından men edilmenize yol açabilmektedir. Arama motorları tarafından indeks cezalarına maruz kalmanız, daha zorlu bir sürecin üstesinden gelinmesine yol açacaktır. Ayrıca mevcut web sayfanızın temsil ettiği otorite ve kalite puanlarında etkilenme söz konusu olacaktır. Arama motorları tarafından indekslenmeyen sayfalar, kullanıcıların ulaşımı konusunda yetersizdir. Dolaylı olarak da yeterince ziyaretçi kitlesine sahip olunamayacaktır. Sektörel rekabetler göze alındığında, yapılacak yanlışlıklar rakiplerinize doğrudan müşteri kazandırmanızla sonuçlanacaktır. Dijital varlığınızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeniz için SEO kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.