Duyarlı Tasarım ile Farkı Hissedin

2010 itibariyle ortaya çıkmaya başlayan, tabletler ve mobil cihazlar arasındaki web sitesi içeriklerinin senkronizasyonunu sağlayan duyarlı tasarım trendleri yoğun talep görmektedir. Bu tasarımlara sahip olunduğu takdirde web sitelerinde yer alan resimler ya da yazılar ekran genişliğine göre otomatik olarak sığmaktadır. Dizüstü, tablet ve mobil cihazlar olmak üzere üç segmente ayrılmaktadır. Bütün cihaz modelleri fark etmeksizin, niteliğine en uygun olan görünümün elde edilmesi sağlanmaktadır. Bu özellik kullanıcı deneyimlerinin olumlu yönde geri bildirimlere dönüşmesine katkıda bulunmaktadır. İlk tanışma sürecinde olumlu ve prestijli bir duygu yaratabilmek için son derece dikkat edilmelidir. Eksikliği prestij düşüklüğüne neden olabilecektir.

İnternet kullanıcıları tarafından girilen web sitelerinde duyarlı tasarım desteklenmiyorsa, yazılar ve içerik alakasız formatlarda gözlemlenecektir. Bir taraftan göz zevkini bozacak olan görünüm, diğer taraftan da kısıtlı hareket kabiliyeti sunacaktır. Kullanım zorluğuna yol açması, karşılaşılmasını takiben bakılmadan terk edilmesine yol açacaktır. Haliyle de muazzam içeriklere sahip olunsa dahi sıralama kayıplarına tanık olunacaktır. Bu tip sayfalarda okunacak yazılar ancak yakınlaştırılarak temasa geçilmektedir. Nitekim menüler ve gezinti panelleri arasında hızlı bir kullanım konforu sunulamamaktadır. Olması gerekense tüm cihazlara uyumlu ve en verimli kullanımı sunacak tasarımlara sahip olunmasıdır. Mobil deneyimde, masaüstü deneyim ilkelerini doğrudan uygulamak, site açılış hızına ve bütünüyle SEO’ya zarar verecektir.

Arama motorları, kullanıcı memnuniyetlerini dikkate alarak duyarlı tasarım sahibi web sitelerini, olmayanlara göre daya yüksek sıralamalara getirmektedir. Çünkü artık bu durum, kullanıcıların eğilimlerini değiştirebilecek şekilde benimsenmiştir. Üstelik herhangi bir subdomaine gerek duyulmadan, doğrudan mevcut adresten etkileşim kurularak, özellikten istifade edilmesi SEO açısından katkılarını arttırmaktadır. Mobil kullanımların masaüstü kullanım oranlarını arkasında bırakmaya başlaması, bu yönde ihtiyaçların ortaya çıkmasını sağlamıştır. Profesyonel hizmetler edinerek, aynı özelliklere ekonomik fiyatlarla sahip olmak uçuk bir durum değildir. Prestijinizin ve kurumsal kimliğinizin özünü oluşturacak web siteniz, sizlere olan yaklaşımın yönünü belirleyecek kalite kriteridir. Bu yönde tasarımsal bütünlüğünüze özenmeniz, kurumsal profesyonelliğe önem veren imajınızın, insanlar tarafından kolay bir şekilde kabullenilmesini sağlayacaktır.

Site sahiplerini ve markaları duyarlı tasarım trendlerine iten en önemli unsur, teknolojik araç gereçlerin sürekli gelişim göstermeleridir. Yani sürekli olarak internet altyapılarında gerek tasarımsal gerekse yazılımsal güncellemeler yapılabilmektedir. Her cihaz için ayrı bir subdomain ve tasarım hizmeti sunmak son derece maliyetli ve gereksizdir. Nitekim web sitesinin bütünlüğüyle, otoritesine zarar vermektedir. Bu nedenle de pazarlama stratejilerinin temelini oluşturmaktadır. Mali açıdan web sitenize yapacağınız yatırımlardan tasarruf ettirecek bu karar, ilerleyen süreçte gelişmeleri bütün cihazlara eş değer şekilde uyumlu hale getirmenize aracılık edecektir. Bu durumlar göz önünde bulundurulup, harcanılan yatırımların uzun vadede tasarruf sağlaması unutulmamalıdır. Kazanacağınız prestij ve kullanıcı trafiği de ekstra avantaj olacaktır.

Mobil ya da masaüstü senkronizasyon sorunlarına mahal verip, prestijinizi sarsmamak için duyarlı tasarım modellerinden istediğinize geçebilirsiniz. Müşteri temsilcilerimiz sahip olacağınız tasarımın getirilerini ve yaratacağı havayı doğrudan aktaracaktırlar. Sahip olunan dizayn ve kodlama itibariyle, masaüstü tercihlerde gözlemlenmesi beklenilen ve uzun süreli sayfa yüklemelerine sebebiyet veren elementler, mobil erişimlerde yüklenilmeyerek veri tasarrufu ile erişim kolaylığı sağlayacaktır. Bütün kullanıcı kitlelerine hitap eden bir tasarıma ve web sitesine sahip olmak, kurumsal arenada rakiplerinizden daha fazla öne çıkmanızı sağlayacaktır. Aksi bir senaryoda, site yükleme sürelerinden sıkılan kullanıcılar, sizleri tercih etmek yerine başka alternatiflere yönelmek zorunda kalacaklar. Vadettikleriniz son derece ekonomik ve önemli olsa dahi, kitleye ulaşmadığından değer görmeyecektir.